Aktualności dot. rolnictwa i ochrony środowiska

Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii w Garwolinie o nakazach i zakazach oraz innych ograniczeniach obowiązujących osoby utrzymujące drób

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Garwolinie informuje, że w dniu 27 grudnia 2016 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. 2016, poz. 2091). Jednocześnie informuje, że obowiązek zawarty w §1 ust 1 punkt 2) litera b) wyżej cytowanego rozporządzenia dotyczy zgłaszania do powiatowego inspektoratu weterynarii miejsc w których utrzymywany jest drób co można realizować poprzez pobranie ze strony internetowej Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Garwolinie i wypełnienie druku zgłoszenia utrzymywania drobiu i nadesłanie go pocztą elektroniczną albo złożenia bezpośrednio w siedzibie tutejszego Inspektoratu.

Inspektorat jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 800-1600.

Adres strony internetowej:http://piwgarwolin.pl/

Adres poczty email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Załączniki:
PlikRozmiar
Pobierz (Rozporządzenie MRiRW.pdf)Rozporządzenie MRiRW144 Kb
Pobierz (Zgłoszenie utrzymania drobiu.pdf)Zgłoszenie utrzymania drobiu68 Kb

Więcej…

 

KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA z dnia 21.12.2016 r. Raport „Stan środowiska w województwie mazowieckim w 2015 roku”

„Stan środowiska w województwie mazowieckim w 2015 roku” to kolejne opracowanie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie udostępnione w formie elektronicznej na stronie internetowej Inspektoratu pod adresem: http://wios.warszawa.pl/pl/publikacje-wios/publikacje/1266,Stan-srodowiska-w-wojewodztwie-mazowieckim-w-2015-roku.html w zakładce PUBLIKACJE, które nie zostało wydawane w formie drukowanej.

 

Poprawiony (piątek, 30 grudnia 2016 13:12)

Więcej…

 

Informacje dla hodowców drobiu w sprawie wirusa zajadliwej grypy ptaków (HPAI), podtyp H5N8

Ulotka

Załączniki:
PlikRozmiar
Pobierz (PSSE ulotka_ai (247933_178462)-1.pdf)Ulotka747 Kb
Pobierz (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.pdf)Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi102 Kb

Poprawiony (piątek, 30 grudnia 2016 12:14)

Więcej…

 

APEL do hodowców trzody chlewnej

0107 0001

Załączniki:
PlikRozmiar
Pobierz (0108_0001.pdf)Informacje dot. ASF191 Kb

Poprawiony (środa, 16 listopada 2016 12:21)

Więcej…

 

Czystsze powietrze

Plastik nie do pieca - piec nie do plastiku

Spalanie odpadów w piecach, kominkach czy na wolnym powietrzu to w Polsce zjawisko dość powszechne, a jednocześnie świadomość negatywnych skutków takich praktyk jest w społeczeństwie bardzo niska. PlasticsEurope Polska, wspierając edukacyjno – społeczną akcję „Misja –Emisja”, poświęconą szkodliwości tzw. niskiej emisji, wskazuje, jak postępować z odpadami tworzyw sztucznych, aby maksymalnie wykorzystać ich wartość bez szkód dla zdrowia i środowiska.

Przede wszystkim odpadów z tworzyw sztucznych nie należy spalać w domowych piecach czy kotłowniach, ponieważ w panujących tam warunkach rozkład termiczny i spalanie tworzyw przebiega w zbyt niskiej temperaturze (180-500°C) i przy zbyt małym dostępie tlenu, w wyniku czego w obecności odpadów organicznych powstają szkodliwe dla zdrowia substancje. Należą do nich zarówno tlenek węgla (tzw. „cichy zabójca”), będący produktem spalania substancji organicznych w niedoborze tlenu, jak i dioksyny, czy tzw. związki WWA czyli wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, o silnych właściwościach rakotwórczych, a także inne szkodliwe dla zdrowia i środowiska gazy, jak np. tlenki siarki i azotu oraz chlorowodór. Ponadto, wskutek niecałkowitego spalania odpadów w niskich temperaturach powstaje duża ilość drobnych pyłów, które, ze względu na małe wymiary cząstek (rzędu kilku mikronów) są bardzo szkodliwe dla układu oddechowego człowieka. Pyły te są ponadto są nośnikami zawartych w odpadach metali ciężkich.

Więcej…

 
Więcej artykułów…

nasza-gmina

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Szukaj na stronie
Reklama
Rachunek bankowy
Reklama
Polecamy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama