Gminny Konkurs Literacki „Mamo, Tato nie pij…”

 w Prace literackie uczniów

Praca Pauliny Witak – uczennicy Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Woli Rębkowskiej

Rębków, 23.11.2009 r.

Tato!

Nie zacznę tego listu od słów „Kochany Tatusiu”, „Drogi Tatku” lub jakoś podobnie. Chyba powinieneś wiedzieć dlaczego. Już od dłuższego czasu chciałam do Ciebie napisać, bo wiem, że w inny sposób nie da się z Tobą porozmawiać.

Mam dosyć tego, co dzieje się w naszym domu. Ciągle tylko kłótnie, krzyki i bicie. Każdego wieczora z niepokojem myślę o tym, w jakim stanie wrócisz z pracy. Czy będziesz trzeźwy, czy pijany? Do tego wszystkiego znowu zacząłeś palić. Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, co my czujemy, gdy widzimy Cię nietrzeźwego? Muszę z przykrością powiedzieć, że z dzieciństwa nie pamiętam chwil mile z Tobą spędzonych. W mojej pamięci wciąż tkwi obraz, kiedy Ty wracasz pijany do domu i przewracasz się na podłogę, a mama odsuwa chodniki, żebyś ich nie pobrudził.

Nie lubię z Tobą rozmawiać, Ty cały czas przeklinasz i krzyczysz. Takim zachowaniem nie udowodnisz, że zależy Ci na nas. Gdy usłyszałam, jak o mnie się wyrażasz, straciłam do Ciebie cały szacunek. Skoro uważasz mnie za nikogo, to ja nie mam podstaw, żeby traktować Cię inaczej. Mam dosyć tego Twojego alkoholizmu i palenia. Nie dość, że trujesz siebie, to także i nas. Ciężko mi się oddycha, kiedy czuję dym tytoniowy. Przecież mam astmę! Pewnie o tym nie wiedziałeś, bo się mną nie interesujesz. Nie zwracasz na mnie uwagi, kiedy proszę, żebyś nie palił, jeśli jestem obok. Tak bardzo Ci zależy na tym, bym była coraz bardziej chora? Jestem chodzącym kłębkiem nerwów, podobnie jak reszta domowników.

Tato, ja się Ciebie wstydzę!!! Nie zapraszam znajomych, gdyż boję się, że wrócisz do domu pijany i sprawisz temu komuś przykrość, a tego bardzo bym nie chciała.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego listu, choć trochę się zmienisz.
A jeśli będziesz chciał porozmawiać, to nie krzycz, tylko po prostu powiedz.

Tato!!!

Paulina

PS. Chociaż raz pokaż nam, jak Ci na nas zależy, jeżeli w ogóle Ci zależy.

Zostaw komentarz