Spotkanie Społecznej Rady Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Siedleckiej

 w Wydarzenia z życia szkół

„Przyszłość człowieka i świata idzie przez rodziny”

Spotkanie Społecznej Rady Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Siedleckiej odbyło się 18 listopada 2015 r. w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Woli Rębkowskiej. Zgromadziło licznych przedstawicieli 28 placówek oświatowych, władze kościelne a także gminne. Otworzyła je dyrektor gimnazjum, Irena Skwarek, witając przybyłych gości. alt              

 Pierwszą część spotkania poprowadziła przewodnicząca Społecznej Rady Rodziny, Małgorzata Szostek. Pod jej przewodnictwem dokonano analizy planu pracy na rok szkolny 2015/2016, a następnie jego zatwierdzenia. Zgromadzeni wymieniali doświadczenia, zgłaszali swoje propozycje, dzielili się spostrzeżeniami.

Druga część zjazdu to spotkanie z JE ks. bp. Kazimierzem Gurdą, na które przybyli także: dziekan dekanatu garwolińskiego ks. prałat Ryszard Andruszczak, proboszcz Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie, ks. kanonik Stanisław Małek i ks. prałat Julian Jóźwik. Gminę Garwolin reprezentowali: Wójt – Marcin Kołodziejczyk, Sekretarz – Martyna Karaś, Inspektor ds. oświaty, kultury i sportu – Izabela Miętus, Przewodnicząca Rady Gminy – Iwona Pluta. 

alt

 

Po uroczystym powitaniu księdza biskupa przez dyrektor szkoły i przedstawicieli uczniów, zaproszono uczestników spotkania do obejrzenia części artystycznej „Jan Paweł II – Patron Rodziny” przygotowanej przez młodzież naszego gimnazjum pod opieką Krystyny Błażejczyk, Magdaleny Piechoty i Katarzyny Odunki. Składały się na nią teksty przypominające zainteresowania ks. Karola Wojtyły, biskupa krakowskiego i papieża problematyką rodzinną oraz fragmenty przemyśleń Ojca św. Tłem do przedstawianych treści była prezentacja multimedialna pokazująca spotkania patrona naszej szkoły z różnymi rodzinami. Podniosłą atmosferę współtworzył występ szkolnego chóru. Następnie przedstawiono inscenizację prezentującą wybrane sceny ze sztuki „Przed sklepem jubilera. Medytacja o sakramencie małżeństwa przechodząca chwilami w dramat”, autorstwa Karola Wojtyły. Młodzi aktorzy przekonująco pokazali historię miłości dwojga młodych ludzi, ich dojrzewanie do małżeństwa i marzenia o założeniu rodziny. Kwestiom przez nich wypowiadanym towarzyszyła nastrojowa muzyka – wybrane psalmy Piotra Rubika i nieśmiertelny przebój Seweryna Krajewskiego „Wielka miłość”. Szczególnie wzruszającym momentem było odśpiewanie „Barki” przez wszystkich uczestników zjazdu. Występy uczniów zostały nagrodzone gromkimi brawami i wieloma pochwałami.

alt  

Z kolei dyrektor szkoły, Irena Skwarek, podzieliła się z zebranymi kilkoma refleksjami. Mówiła m.in., że to właśnie nauka i osoba Ojca św. przyciągała wielu ludzi, czego dowodem jest tak liczny udział w spotkaniu.

           Ks. bp, który wyraził swoje zadowolenie ze spotkania i działań Rodziny Szkół, przypomniał, że rodzina jako wspólnota ludzka ma najważniejsze zadanie do wypełnienia, jest niezastąpiona, bo opiera się na Bożej łasce. Pragnienie wspólnoty jest wpisane w serce każdego, bez względu na to czy jest wierzący, czy nie. Jeżeli człowiek wsłuchuje się w serce i sumienie, to wie, że więzi rodzinne są bardzo ważne. Wzywał nauczycieli i wychowawców, żeby w dzisiejszych czasach zawsze byli świadkami tej prawdy, gdyż ona jest niezmienna, nawet gdy człowiek błądzi. alt

           Następnie Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, ks. dr Jacek Sereda podkreślił, że miłość, małżeństwo i rodzina mają bardzo głęboki wymiar. Trudne jest odkrywanie tajemnicy człowieka; by zrozumieć siebie, trzeba zrozumieć, kim się jest. Nie jesteśmy dziełem przypadku – kontynuował – jesteśmy podobni do Pana Boga. Wspomniał również o rolach mężczyzny i kobiety, które wyznacza „Biblia” i które pozostają niezmienne wbrew sugestiom współczesnego świata. Przypomniał także inicjatywy i działania Ojca św. związane z małżeństwem i rodziną. Swoje wystąpienie zakończył stwierdzeniem, że trudno zrozumieć tajemnicę miłości, nie potrafimy kochać bezinteresownie, potrzeba nam wiary w moc Jezusa, bo tylko Jego miłość była bezinteresowna. Podsumowując swoje wystąpienie, w księdze pamiątkowej napisał: „Przyszłość człowieka i świata idzie przez rodziny”. alt

Na zakończenie spotkania gościom wręczono pamiątki w postaci prac uczniów i wydanie specjalne gazetki szkolnej „Fenomenik” zbierające działania naszego gimnazjum związane z patronem. Uczestnicy zostali poproszeni o pamiątkowe wpisy do Kroniki Szkolnego Centrum Myśli Jana Pawła II. Ich treść stanowią podziękowania i wyrazy uznania dla organizatorów zjazdu.

Nasze gimnazjum od 2006 należy do Diecezjalnej Rodziny i podejmuje zadania wynikające z jej planu pracy. W tym roku szkolnym – 8 października – braliśmy udział spotkaniu Ogólnopolskiej Rodziny na Jasnej Górze, XV Dzień Papieski uczciliśmy akademią szkolną oraz prezentacją części artystycznej w kościele parafialnym w Garwolinie. Najbliższe przedsięwzięcie to udział w konkursach organizowanych przez Rodzinę .

Za pomoc w zorganizowaniu listopadowego zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Siedleckiej składamy podziękowania władzom Gminy Garwolin oraz dyrektor i pracownikom Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Rębkowskiej.

Magdalena Piechota

Zostaw komentarz