Ranking bibliotek „Rzeczpospolita” 2015 r.

W 2011 roku po raz pierwszy Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagrodziły samorządy, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom łatwego i całkowicie bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów. Przygotowując ranking organizatorzy rozesłali ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz małych miast mających mniej niż 15 tys. mieszkańców. Celem rankingu było rozpropagowanie najlepszych praktyk w prowadzeniu tego typu instytucji kulturalnych. Organizatorzy pragnęli, by biblioteki były nie tylko miejscem dostępu do kultury, ale stały się ośrodkami organizującymi życie społeczne gminy, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

W ocenie placówek brano pod uwagę:

• ilość czytelników bibliotek publicznych na 1000 ludności,
  • wypożyczenia księgozbioru na 1 czytelnika w woluminach,
  • powierzchnię bibliotek na 1000 mieszkańców,
  • dotację samorządową,
  • powierzchnię biblioteki i filii,
  • wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców,
  • średnie zatrudnienie w placówce,
  • zakup nowych książek.

Inne kryteria to m.in.:

• dostępność tytułów prasowych,
  • internetu i nowych mediów,
  • posiadanie strony internetowej,
  • także udogodnienia dla niepełnosprawnych.

Gminna Biblioteka Publiczna w Woli Rębkowskiej od początku bierze udział w Rankingu

Bibliotek. Zaczynaliśmy od 388 miejsca (158,6 pkt.) a w 2015 roku nasza biblioteka zdobyła 245,50 punktów zajmując 88 miejsce w kraju, tym samym pierwszą pozycję w powiecie garwolińskim. Nie osiągnęlibyśmy tego wyniku gdyby nie przychylność władz samorządowych oraz zaangażowanie mieszkańców w działalność biblioteki – za co serdecznie dziękujemy.

Agnieszka Belka