Jak nie stać w kolejkach po świadczenie wychowawcze ( program rządowy 500+)

 w Aktualności

Jak nie stać w kolejkach po świadczenie wychowawcze ( program rządowy 500+)

Spodziewana duża ilość wniosków o świadczenie wychowawcze prawdopodobnie doprowadzi do wydłużonego czasu obsługi interesantów – każdy wniosek musi zostać sprawdzony przez pracownika, następnie wprowadzony do systemu i rozpatrzony. Aby uniknąć stania w kolejkach zachęcamy Państwa do skorzystania z kilku naszych porad:

Co masz zrobić dziś, zrób pojutrze będziesz miał dwa dni wolnego i unikniesz kolejek – niezależnie czy wniosek wpłynie w kwietniu, maju czy czerwcu wypłata będzie identyczna i realizowana w tym samym czasie.

 

Rozważ złożenie wniosku przez Internet ––TAKIE WNIOSKI BĘDĄ TRAKTOWANE PRIORYTETOWO-

– jak złożyć wniosek przez Internet ? Ministerstwo przewidziało trzy kanały elektronicznego wpływu wniosków

1. Za pośrednictwem bankowości elektronicznej : wszystkie duże banki będą brały udział w tym przedsięwzięciu. Wiceprezes Związku Banków Polskich zapowiedział, że w połowie marca banki rozpoczną testy systemów odpowiadających za uwierzytelnianie tożsamości osób składających wnioski. Nie ma pewności, że system bankowy zostanie dostosowany do obsługi wniosków w pierwszych miesiącach obowiązywania programu.

2. Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) na dzień pisania niniejszej informacji platforma jeszcze nie jest gotowa, brak też jest jednoznacznych informacji kiedy będzie gotowa do obsługi wniosków.

3. Za pośrednictwem portalu emp@tia https://empatia.mpips.gov.pl/jest to na dzień dzisiejszy jedyna w pełni gotowa platforma do obsługi wniosków. By złożyć przez internet wniosek o przyznanie dodatku 500 zł na dziecko, rodzic będzie musiał mieć tzw. profil zaufany ePUAP lub elektroniczny podpis kwalifikowany. Groźnie brzmiący ePUAP to elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. Jest to serwis, który umożliwia załatwianie spraw administracyjnych za pośrednictwem internetu. Korzystanie z serwisu jest proste i rodzice, którzy zamierzają ubiegać się o przyznanie dodatku na dziecko, naprawdę nie mają się czego obawiać. Z obsługą systemu z pewnością sobie poradzą, a może właśnie dzięki obowiązkowi posiadania profilu zaufanego załatwianie spraw administracyjnych przez internet rozpowszechni się, z korzyścią zarówno dla petentów, jak i urzędników.

Założenie profilu ePUAP jest banalnie proste. Wystarczy wypełnić stosowny wniosek na stronie epuap.gov.pl, a następnie udać się do urzędu skarbowego czy oddziału ZUS i poświadczyć swój profil elektroniczny. Po jego poświadczeniu i wybraniu metody logowania do systemu można już w pełni korzystać z jego dobrodziejstw.

O tym, co się dzieje ze złożonym wnioskiem o przyznanie dodatku 500 zł na dziecko, rodzic dowie się również przez internet. Wystarczy, że zaloguje się do swojego profilu w ePUAP i sprawdzi, na jakim etapie znajduje się postępowanie w jego sprawie. O wszystkim, co dzieje się w danej sprawie, petent dowie się z informacji, wysyłanych na jego elektroniczną skrzynkę odbiorczą w systemie.

Zostaw komentarz