90 lat OSP w Woli Władysławowskiej

 w Aktualności

W niedzielę 29 maja br., przed budynkiem Ochotniczej Straży w Woli Władysławowskiej, odbyła się uroczystość z okazji 90-lecia jednostki oraz przekazania jej nowego sztandaru.

W jubileuszu udział wzięli m. in.: poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski, były wójt gminy Garwolin Tomasz Łysiak, obecny wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie st. bryg. Dariusz Sadkowski, prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP Stefan Gora oraz mieszkańcy, którzy ufundowali nowy sztandar jednostki. Goście uczestniczący w jubileuszu nie szczędzili słów uznania dla ofiarnej służby ochotników.

 

Obchody na placu przed budynkiem miejscowej OSP rozpoczęły się do złożenia meldunku, odegrania hymnu państwowego i wciągnięcia na maszt flagi Polski. Prezes OSP Wola Władysławowska poprosił dawnego kapelana strażaków powiatu garwolińskiego ks. Henryka Ocha o Mszę świętą w intencji żywych i zmarłych strażaków oraz ich rodzin. Duchowny podczas homilii powiedział, że strażakiem się rodzi, a nie zostaje. Podkreślił, jak ważną rolę w życiu lokalnych społeczności odgrywają strażacy i jak dużym szacunkiem i zaufaniem mieszkańców cieszy się straż pożarna. Ks. Och przypomniał również uczestnikom uroczystości o szacunku dla wartości patriotycznych. Kapelan dziękował ochotnikom za ciągłą gotowość do działania i ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz mienia. – Śpieszcie na ratunek i trwajcie! Święty Florianie, bądź wciąż z nami! – zakończył homilię duchowny, który chwilę później poświęcił nowy sztandar OSP, ufundowany przez mieszkańców miejscowości Wola Władysławowska, Władysławów, Uśniaki i Budy Uśniackie. Przedstawiciele jednostki podziękowali kapelanowi za odprawienie nabożeństwa oraz wręczyli mu kwiaty. O oprawę muzyczną uroczystości zadbała Orkiestra Dęta OSP Garwolin.

Prowadząca uroczystość Monika Gajewska-Makulec przypomniała wszystkim zebranym fragment książki pt. „Jak Wojtek został strażakiem”, przekonując, że opis bohaterskich druhów z rymowanki doskonale pasuje do ochotników z Woli Władysławowskiej.

Następnie historię jednostki przedstawiła druhna Aleksandra Lasocka, która przypomniała, że już na początku XX wieku lokalna społeczność widziała potrzebę stworzenia ochotniczej jednostki pożarniczej. Ten zamysł został jednak zrealizowany dopiero w 1925 roku, gdy do wsi przybył Józef Marcinek, nowy kierownik miejscowej powszechnej szkoły podstawowej. Na początku straż nie posiadała specjalistycznego sprzętu, a strażacy wykorzystywali w akcjach gaśniczych własne wiadra i bosaki. Z czasem jednostka się rozwijała i zdobywała nowy sprzęt. W 1937 roku oddano do użytku remizę strażacką. Druhna Lasocka przypomniała m.in.: niełatwe czasy niemieckiej okupacji i działalności strażaków w ruchu oporu w ugrupowaniach „Miecz i pług”, „Bataliony Chłopskie” i „Armia Krajowa”. Uczestnicy uroczystości usłyszeli o budowie nowej strażnicy i nadaniu sztandaru, który od 1975 do chwili obecnej służył ochotnikom.

Jubileusz 90-lecia OSP w Woli Władysławowskiej był doskonałą okazją do przekazania jednostce nowego sztandaru – symbolu najwyższych wartości oraz uznania mieszkańców, którzy go ufundowali. Dotychczas służący strażakom sztandar, po uroczystym pożegnaniu, trafił do izby pamięci.

Tego dnia jednostka OSP w Woli Władysławowskiej z rąk posła Woźniaka otrzymała pamiątkową grawerkę. Starosta Chciałowski przekazał jednostce statuetkę orła białego, będącego symbolem polskości oraz przywiązania do tradycji i do naszej polskiej ziemi.

Podczas uroczystości wręczono medale i odznaczenia. Zarząd Główny ZOSP RP z okazji Jubileuszu 90-lecia istnienia nadał jednostce Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa w uznaniu dla dotychczasowych zasług i działalności. Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Mazowieckiego ZOSP RP Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczył: Jerzego Szczypka i Zbigniewa Tkaczyka. Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: Krzysztof Pluta, Mirosław Świderski i Krzysztof Szczypek. Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: Sebastian Luśnia, Łukasz Lasocki, Dominik Lasocki, Krzysztof Kuk, Krzysztof Płatek, Mateusz Tkaczyk, Marcin Dębecki, Marek Szczypek. Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Odznaką „wzorowy strażak” odznaczeni zostali: Iwona Pluta, Mateusz Adamczyk, Dominik Kępka, Arkadiusz Szczypek, Karol Syga, Mateusz Łuczyński, Daniel Parol.

Należy podkreślić, że jednostka może być dumna ze swej różnorodnej działalności, do której zaliczyć można uświetnianie swoją obecnością uroczystości patriotycznych i religijnych, a przede wszystkim stałą gotowość do niesienia bezinteresownej pomocy. Strażacy organizują też zabawy taneczne i spotkania integracyjne dla miejscowej społeczności. Biorą liczny udział w akcjach honorowego krwiodawstwa, a także w zawodach i manewrach strażackich. Strażacy aktywnie współpracują ze Szkołą Podstawową w Woli Władysławowskiej, podejmują liczne inicjatywy charytatywne. Bycie członkiem OSP stało się tu tradycją, przechodzącą z pokolenia na pokolenie.

Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć na stronie: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1777115032522166.1073741830.1455267531373586&type=3

Zostaw komentarz