EKOSTWORKI – zawładnęły Gminą Garwolin

 w Wydarzenia z życia szkół

Gmina Garwolin w marcu ogłosiła konkurs plastyczny do udziału którego przystąpiło 9 placówek oświatowych z terenu Gminy Garwolin. Konkurs podzielony był na dwie kategorie wiekowe: 3-4 latków i 5-6 latków. Celem konkursu była aktywizacja dzieci i podniesienie świadomości ekologicznej oraz budowa postaw proekologiczych. Przedmiotem konkursu było przygotowanie w grupach 4-osobowych pracy plastycznej przestrzennej na temat ochrony środowiska. Tematyka prac obejmowała zakresem ochronę środowiska, pomysł na czystą Ziemię, segregowanie odpadów oraz zwrócenie uwagi na piękno otaczającego nas świata.W zakresie edukacji ekologicznej działania skierowane zostały między innymi na uświadamianie, że życie bez kontaktu z przyrodą jest niemożliwe, a wszystko co jest potrzebne człowiekowi do życia, czerpie on ze środowiska. Wykonanie prac zostało poprzedzone prelekcjami i pogadankami przeprowadzonymi przez nauczycieli  w poszczególnych grupach z zakresu szeroko rozumianej edukacji ekologicznej.

alt

W pierwszym etapie Szkolna Komisja Konkursowa powołana przez Dyrektora poszczególnej placówki wytypowała w każdej grupie wiekowej do 5 najlepszych prac do etapu gminnego, uwzględniając kryteria określone w regulaminie. Komisje oceniły prace na podstawie kryteriów: trafność doboru tematu, jakość wykonania, stopień trudności, oryginalność, pomysłowość i walory estetyczne. W drugim etapie Gminna Komisja Konkursowa w dniu 09.06.2016 r. dokonała oceny zgodnie z ustalonymi kryteriami i przyznała punkty oraz kolejne miejsca: I, II i III.

W składzie Gminnej Komisji Konkursowej były następujące osoby: Iwona Pluta – przewodnicząca komisji, Beata Piotrowska, Kinga Smak, Aneta Niedźwiedzka, Magdalena Chrzanowska, Aneta Pawliszewska -Piętka, Marcin Kołodziejczyk. Dostarczono aż 49 prac. Komisja Konkursowa miała bardzo trudne zadanie. Każdy z oceniających mógł przyznać od 0 do 10 punktów za: zgodność pracy z regulaminem konkursu; pomysłowość i inwencję twórczą uczestników konkursu; samodzielność i estetykę wykonanej pracy oraz przekaz treści ekologicznych. Wszyscy docenili kreatywność najmłodszych mieszkańców naszej gminy, którzy wykorzystali do przygotowania prac najróżniejsze materiały: papier, plastikowe nakrętki, kubeczki, rolki po papierze toaletowym, tekturę, opakowania po napojach, chemii domowej a nawet liście i korę drzew. Techniki również zachwycały pomysłowością. Doceniano przede wszystkim oryginalność pomysłów i samodzielne wykonanie prac przez przedszkolaków.    

07 czerwca 2016 r. komisja konkursowa oceniła wszystkie prace i wybrała zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych. Zwycięzcami zostały zespoły, które zgromadziły największą liczbę punktów w danej kategorii wiekowej.

I miejsce w grupie 3-4 latków zajęły dzieci z Zespołu Szkół im. Bronisława Markiewicza w Rudzie Talubskiej: Maja Pełka, Monika Miszta, Michał Lis, Kajetan Szczegot.

I miejsce w grupie 5-6 latków zajęły dzieci z Publicznego Przedszkola w Sulbinach: Alicja Teperek, Amelia Krupa, Natalia Kęder, Julian Kwas.

Każde z wymienionych wyżej dzieci otrzyma zestaw składający się z: plecaka i programu komputerowego.

Spośród placówek biorących udział w konkursie czołowe miejsca zajęły:

I miejsce Publiczne Przedszkole w Sulbinach (nagroda aparat fotograficzny o wartości 3500,00 zł)

II miejsce Publiczne Przedszkole „Leśne Skrzaty” w Michałówce (nagroda aparat fotograficzny o wartości 3000,00 zł)                                              

III miejsce Zespół Szkół im. Bronisława Markiewicza w Rudzie Talubskiej (nagroda laptop o wartości 2 377,00 zł)

 Już 10 czerwca 2016 r. odbędzie się wystawa prac konkursowych w Urzędzie Gminy Garwolin w sali 201 na II piętrze. W najbliższych dniach odbędzie się podsumowanie Konkursu – uroczysta Gala,   w czasie którego zostaną wręczone nagrody rzeczowe. Dodatkowo wszyscy uczestnicy konkursu a jest ich 434 osoby, otrzymają zestaw składający się z: plasteliny 24 kolory i farb 12 kolorów.

Projekt został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, z którego otrzymaliśmy 15 000 zł na realizację konkursu.

 Gratulujemy wszystkim uczestnikom, dziękujemy za zaangażowanie wszystkim dla których nasza planeta nie jest obojętna.

{gallery}2016/ekostworek{/gallery}

 

Zostaw komentarz