Gminne Centrum Animacji Kultury w Sulbinach organizuje wycieczki dla wszystkich osób zainteresowanych.

 w Aktualności

Gminne Centrum Animacji Kultury w Sulbinach organizuje wycieczki dla wszystkich osób zainteresowanych.

wycieczka Tajemnicze Podlasie
7.00 Msza uczestników w kaplicy w Sulbinach. O godzinie 8.00 wyjazd w kierunku Drohiczyna.

Drohiczyn – malowniczo położony na wysokiej skarpie Bugu był przed wiekami potężnym ośrodkiem na granicy Polski i Rusi a później na Granicy Mazowsza i Litwy. Miasto nawiedzali kupcy z najodleglejszych stron świata. Niszczone najazdami Jaćwingów, Tatarów, a nawet Krzyżaków podnosiło się ze zgliszczy. Jest jednym z miast koronacyjnych na terenie obecnej polski. Tu w 1254 roku z rąk legata papieskiego koronę przyjął książę Daniel Halicki. Tu znajdowała się siedziba jednego z najbardziej tajemniczych zakonów rycerskich w Europie – Braci Dobrzyńskich. Wędrując przez Drohiczyn odwiedzimy m.in. wzgórze zamkowe, z którym związana jest historia początków grodu i szereg niezwykłych legend, pozostałości umocnień tzw. linii mołotowa, gdzie poznamy dramatyczny czas pierwszej okupacji radzieckiej, katedrę, aby poznać niezwykłą historię diecezji, cerkiew p.w. św. Mikołaja, kirkut.
Czas wolny na posiłek we własnym zakresie. Doskonały moment na skosztowanie podlaskich smaków w jednej z lokalnych restauracji (o historii, tradycji, kuchni Podlasia opowiemy sporo w drodze na Bug).

Grabarka – góra krzyży, określana często mianem „Częstochowy Prawosławnych”. Zagubiona wśród lasów pod Siemiatyczami, słynęła od początku XVIII wieku licznymi cudami, uzdrowieniami. U stóp wzgórza wypływa niezwykłe źródło, które przez okolicznych, jaki i przyjezdnych z odległych stron, uznawane jest za cudowne. Na szczycie wzgórza odwiedzimy zespół klasztorny wraz z cerkwią, otoczoną lasem drzew i przyniesionych dziękczynnie i błagalnie przez pielgrzymów krzyży.

Mielnik – miasto, które od wieków jest miastem nadgranicznym. Kiedyś na granicy Rusi, Polski i Litwy, dziś na granicy woj. Podlaskiego i Mazowieckiego.
W niewielkim dziś Mielniku zobaczymy m.in. pozostałości rynku, budynek dawnej synagogi, wzgórze zamkowe z fundamentami gotyckiego zamku, na którym zawarto słynną Unię Mielnicką, ruiny kościoła przyzamkowego p.w. Św. Trójcy, cerkiew p.w. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, taras widokowy nad kopalnią kredy.

Około godziny 18.00 wyjazd w drogę powrotną do Sulbin. Planowany powrót około godziny 21.30.

wycieczka Mazowsze nieznane

7.00 Msza w kaplicy w Sulbinach. O godzinie 8.00 wyjazd w kierunku Góry Kalwarii.

Cyganówka – wędrując przez las na szczycie krawędzi doliny rzeki Wilga, dotrzemy do wyjątkowego uroczyska z wielkim głazem narzutowym. Na powierzchni kamienia znajdują się liczne zagłębienia. Według lokalnej legendy pozostawione przez osiołka św. rodziny. Spróbujemy rozwiązać na miejscu ich prawdziwe pochodzenie i funkcje jaką pełnił kamień przed wiekami.

Mariańskie Porzecze – tu poznamy niezwykła historię Sanktuarium pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej i związki św. Stanisława Papczyńskiego z Mariańskim Porzeczem. Iluzjonistyczna polichromia czyni kościół zabytkiem klasy „O”

Góra Kalwaria – zwana też Górą, Nową Jerozolimą, Ger. Wędrówka przez niezwykłe miasto, w trakcie której odwiedzimy m.in. kościół p.w. Opatrzności Bożej, tzw. „Wieczernik”, by bliżej poznać historię powstania za sprawą biskupa Wierzbowskiego niezwykłego ośrodka pątniczego. Muzeum św. Stanisława Papczyńskiego, gdzie poznamy niezwykłą historię założyciela zgromadzenia Ojców Marianów – a zarazem świętego z Góry Kalwarii! Poszukamy też pamiątek po chasydzkiej dynastii Alterów, odwiedzimy również kirkut i pozostałości danego cmentarza ewangelickiego.

Czersk – dawna stolica Mazowsza (Ziemi Czerskiej). Pierwsze drewniane fortyfikacje zostały wzniesione w Czersku już w XI wieku. W czasach księcia Janusza I zwanego „Starszym” powstał obecny murowany zamek. Zwiedzanie zamku z przewodnikiem w stroju historycznym. Wędrując przez gotyckie mury spróbujemy rozwiązać zagadkę smoka w herbie Ziemi Czerskiej. Poszukamy odpowiedzi na pytanie: kim był tajemniczy Komes Magnus? Na uczestników czekać będzie kompletna rycerska zbroja, którą będą mogli przymierzyć, a także konkurs w strzelaniu z łuku. Czas wolny na posiłek we własnym zakresie.

Warszawice – w odwiedzimy drewniany kościół ufundowany przez marszałka Franciszka Bielińskiego
z wyjątkową rzeźba Madonny z Dzieciątkiem wykonaną około 1370 roku (przeniesioną z kościoła w Radwankowie Szlacheckim).

Około godziny 20.00 wyjazd w drogę powrotną do Sulbin. Planowany powrót około godziny 21.30.

Zostaw komentarz