Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

 w "Skrzydła Wiedzy" - projekt edukacyjny

W ramach projektu Skrzydła wiedzy w zajęciach dodatkowych wzięło udział 114 uczniów. Dla uczniów zdolnych prowadzone są zajęcia rozwijające z matematyki, przyrody i informatyki, zaś dla uczniów mających problemy w nauce zajęcia wyrównujące z tych samych przedmiotów oraz z języka angielskiego. Dla  uczniów naszej szkoły są również organizowane zajęcia z logopedii oraz rewalidacji.

 

W ramach projektu  16 listopada 2017 roku odbyła się wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W wycieczce wzięło udział 52 uczniów i 4 opiekunów. Dzieci z dużym zainteresowaniem zwiedzały kolejne wystawy: Człowiek i środowisko,  Nowy świat w ruchu, Korzenie cywilizacji, Strefa światła. Odwiedziły także Teatr wysokich napięć, w którym dowiedziały się jak powstaje i działa prąd. Wycieczkę zakończył godzinny seans w planetarium dotyczący gwiazd oraz tego, jak powstało pismo i pierwsze książki. Dzięki tej wspaniałej wycieczce dzieci miały okazję przekonać się, że przy niewielkim wysiłku można zgłębiać naukę , jednocześnie bawiąc się. Mogły przyjrzeć się kamieniom milowym naszej cywilizacji oraz przypatrzeć się jej największym zdobyczom: pismu, filozofii, sztuce oraz technice.

 

W ramach projektu szkoła została wyposażona w odpowiednie pomoce dydaktyczne i narzędzia TIK, dzięki którym nauka stała się dla uczniów przyjemniejsza i łatwiejsza do przyswojenia: platforma edukacyjna, tablice interaktywne, bryły magnetyczne, przybory  magnetyczne na białą tablicę PCV (linijki, ekierki, kątomierze, cyrkle), magnetyczna oś liczbowa, zegar demonstracyjny, ułamki magnetyczne, wagi wielofunkcyjne,  zestaw matematycznych gier dydaktycznych i logicznych, plansze dydaktyczne (potęgi, pierwiastki, algebra, trygonometria), zestaw miar, zestaw przyrządów do mierzenia jednostek i objętości i wiele innych.

Podczas zajęć uczniowie w ciekawy i interesujący sposób przyswajają wiedzę. Na zajęciach z przyrody wykonują doświadczenia badające obecność w powietrzu tlenu, dwutlenku węgla, pary wodnej; sprawdzają  jak powstają kryształy; przeprowadzają  doświadczenia obrazujące zachowanie substancji o różnych gęstościach. Korzystają również z platformy e-learningowej oraz innych stron edukacyjnych i gier dydaktycznych. Dzieci tworzą własne ogródki, w których sadzą pomidory, cebulę, rzeżuchę; pomagają ptakom przetrwać zimę, budując karmniki oraz codziennie je dokarmiają. Uczniowie uczestniczą także w zajęciach w terenie, podczas których wyznaczają kierunki świata, poznają otaczający ich świat przyrody, uczą się prawidłowo segregować odpady. Na zajęciach z matematyki dzieci tworzyły własną grę planszową, układały matematyczne puzzle, rozwiązywały krzyżówki, rebusy, łamigłówki, uczą się kodowania na dywanie. Chętnie grają w gry planszowe: Biznes, Monopol, Piramida mnożenia, Piramida dodawania, Farmer, Loteryjka matematyczna super As.itp. Rozwijają logiczne myślenie poprzez grę w szachy, warcaby, domino, memory, układanie tangramów, kubeczków według określonego wzoru. Na zajęciach z matematyki i informatyki dzieci korzystają z platformy edukacyjnej oraz stron edukacyjnych: www.matzoo.pl, www.learningapps.org, scholaris.pl, www.gry-matematyczne.pl. Poznają nowe programy komputerowe.

 

W ramach projektu odbywają się również zajęcia rozwijające kompetencje społeczne dla rynku pracy. Uczniowie nabywają umiejętności pracy zespołowej i współpracy w grupie. Wspólnie piekli pierniki, wykonywali ozdoby świąteczne, kartki na Dzień Babci i dziadka, śpiewali kolędy z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. Uczą się również rozwiązywania problemów i konfliktów, radzenia sobie ze stresem, strachem i agresją, budowania pozytywnego obrazu siebie, nazywania swoich mocnych i słabych stron. Zajęcia te są aktywną formą spędzenia wolnego czasu oraz wzmocnienia osobowości ucznia.

Projekt współfinasowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014-2020 „Skrzydła wiedzy” RPMA.10.01.01-14-7270/16

Comments
  • Mizi
    Odpowiedz

    Niezapominana wycieczka i bardzo pouczająca. Niestety czas w tym niesamowitym miejscu upłynął nam bardzo szybko i musieliśmy udać się w drogę powrotną do domu.
    Polecam wszystkim!

Zostaw komentarz