Pomnik św. Floriana odsłonięty.

 w Aktualności

W dniu 6 maja 2018 r. przy Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Górkach odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji Dnia Strażaka. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy Diecezji Siedleckiej Piotr Sawczuk wraz z księżmi dziekanatów: garwolińskiego na czele z ks. prałatem Ryszardem Andruszczakiem, łaskarzewskiego na czele z księdzem kanonikiem Edmundem Szarkiem, Żelechowskiego na czele z ks. prałatem Eugeniuszem Filipiukiem, Osieckiego na czele z kapelanem strażaków ks. Kazimierzem Momotem. Podczas homilii biskup wiele mówił o św. Florianie, o jego bohaterstwie i męczeństwie. Wspomniał także o tym, że strażacy często przestawiają na drugi plan swoje życie prywatne, często ryzykując swoim zdrowiem i życiem, by nieść pomoc potrzebującym.

Po nabożeństwie dalsza część uroczystości odbyła się przed pomnikiem świętego Floriana, gdzie dźwiękach Hymnu Państwowego wciągnięto flagę państwową na maszt. Poczet Flagowy składał się z Druhów OSP Wola Władysławowska. Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie pomnika. Odsłonięcia dokonali: Antoni Tarczyński-Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego, Waldemar Sabak – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, st. bryg. Krzysztof Tuszowski – Komendant Powiatowy PSP w Garwolinie, Grzegorz Woźniak – Poseł na Sejm RP, Sylwester Dąbrowski-I Wicewojewoda Mazowiecki, ks. Czesław Knebel – proboszcz parafii w Górkach oraz ks. biskup Piotr Sawczuk, który dokonał poświęcenia pomnika.
Podczas uroczystości odznaczeni srebrnymi medalami „Za Zasługi dla Pożarnictwa” zostali: ks. kan. Edmund Szarek, ks. Kazimierz Momont, ks. Czesław Knebel i dh Grzegorz Zakrzewski. Wyróżnieni przez marszałka województwa mazowieckiego zostali strażacy z powiatu garwolińskiego, m. in. Waldemar Kowalski z OSP Wola Władysławowska. Specjalne podziękowania w postaci statuetek zostały wręczone osobom, dzięki którym ten wspaniały pomnik mógł powstać. Na zakończenie uroczystości Dh Dariusz Grędzik – dowódca uroczystości, poprowadził defiladę pododdziałów staży pożarnych z powiatu garwolińskiego.
Bardzo serdecznie dziękujemy Druhom i Druhnom z Gminy Garwolin za zaangażowanie w przygotowywaniu uroczystości, ponieważ znacząca część prac spoczywała na barkach naszych Druhów.

 

 

 

 

Zostaw komentarz