po raz kolejny pobiegli dla „Żołnierzy wyklętych”

 w Aktualności

W dniu 3 marca 2019r., po raz czwarty, Fundacja Wolność i Demokracja wspólnie z Gminnym Centrum Animacji Kultury w Sulbinach, Gminą Garwolin, oraz Stowarzyszeniem Truchtacz.pl zorganizowali lokalną edycję imprezy „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

 

Prowadząca uroczystość, Joanna Kalinowska, w imieniu wszystkich organizatorów projektu przywitała uczestników, gości oraz kibiców podczas VII edycji biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym.

W imprezie wzięli udział m.in. dyrektor GCAK w Sulbinach – Kinga Smak-Lasocka, Prezes Stowarzyszenia Truchtacz Michał Kopik, poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, major 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim Jarosław Guziel oraz podporucznik Wojskowej Komendy Uzupełnień w Garwolinie Rafał Pezler.

 

Z roku na rok bieg cieszy się rosnącą popularnością i gromadzi coraz większą liczbę uczestników, którzy w ten sposób składają hołd i wyrażają wdzięczność żołnierzom podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP, tzw. Żołnierzom Wyklętym.

Celem tego ogólnopolskiego wydarzenia jest poszerzanie i popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych w Polsce i za granicą a także promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Tropem Wilczym 2019 to nie tylko sportowe wydarzenie kulturalno – historyczne. To również wielka akcja zbierania funduszy na cele ratowania zdrowia najmłodszych. W tegorocznej edycji Fundacja Wolność i Demokracja ogłosiła akcję charytatywną. Wolontariusze z oznaczonymi puszkami oraz legitymacjami zbierali pieniążki na leczenie 7-letniego Bartka oraz 17-miesięcznej Małgosi – dzieci, których los przykro doświadcza każdego dnia, a wsparcie finansowe jest niezbędne, by mogli żyć. Chcielibyśmy, aby Małgosia i Bartek również mieli szanse spełniać swoje marzenia, dzięki naszej pomocy możemy ofiarować im coś więcej – życie.

 

Relacja z biegu

Bieg odbył się na dwóch dystansach: 2 i 10 km.

Start nastąpił kilka minut po godz. 12.00 dla biegu na 1963 metry, a z 5 minutowym opóźnieniem ruszył bieg na 10 km. Biegacze ruszyli z ul. Wspólnej następnie ul. Długą, Leśną, Spacerową, Ogrodową i Wspólną.

Jedna pętla liczyła 1963 m. Była to długość krótszej trasy.  Dystans ten związany jest z rokiem śmierci ostatniego żołnierza wyklętego ( „Józefa Franczaka, ps. Lalek”).

W biegu dłuższym, biegacze mieli do pokonania dystans 10 km. (5 pętli).

Znak do startu, strzałem z pistoletu startowego dawał obecny na zawodach poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak.

Trasa biegu przebiegała po nawierzchniach asfaltowo – szutrowych.

Prowadziliśmy klasyfikacje z podziałem na płeć na poszczególnych dystansach. Uczestnicy biegnący w kat. mundurowi zobowiązani byli do biegu w pełnym umundurowaniu, włącznie z obuwiem.

Wszyscy uczestnicy, którzy ukończyli jeden z w/w biegów otrzymali pamiątkowy medal a najlepsi puchary. Zmaganiom towarzyszyła mroźna i wietrzna, ale słoneczna pogoda.

 

Bieg na 1963 m

W biegu na 1963m zwyciężył Arkadiusz Kot z żelechowskiego LO z czasem 7 min 1sek. Drugi był Daniel Marciniak a trzeci Patryk Ryfka. Pierwsza z pań była Alicja Poszytek z czasem 9min 47 sek., druga była Natalia Ślińska, a trzecia Katarzyna Zygadło.

 

Bieg na 10 km

W biegu na 10 km pierwsze miejsce zajął Łukasz Świesiulski (Victus Rębków) z czasem 33 min, 19 sek. Drugi był Damian Przybysz, a trzeci Jakub Jóźwicki. Pierwszą panią na mecie była Iwona Oleksiak z czasem 45 min 17 sek. Druga była Barbara Miszta, a trzecia Karolina Latoszek.

 

Po biegu odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek. W tle słychać było muzykę z pieśniami patriotycznymi. Najlepszym biegaczom szklane statuetki wręczyli poseł na Sejm RP, dyrektor GCAK oraz podporucznik WKU w Garwolinie.

 

Szczególne podziękowanie należą się opiekunowi wolontariuszy – Panu Marcinowi Cicheckiemu, który przywiózł ze sobą 20 wolontariuszy z Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Żelechowie z klas pożarniczych i policyjno-wojskowych. W tym roku wspierali GCAK jako wolontariusze, ale już w przyszłym roku będą współorganizatorami wydarzenia.

Dziękujemy Tłoczni Sobienie Jeziory za ufundowanie soków owocowych dla wszystkich spragnionych.

Nie udałoby się zorganizować takiej imprezy bez wsparcia strażaków z OSP Sulbiny, OSP Taluba, OSP Ruda Talubska, OSP Rębków oraz OSP Miętne.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, kibicom oraz gościom za przybycie. Czekamy na Was w przyszłym roku! Namówcie rodzimy, przyjaciół, sąsiadów aby było nas jeszcze więcej podczas upamiętniania żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Pamiętajmy o ich bohaterstwie i pozostańmy wierni wartościom, które im przyświecały.

Cześć ich pamięci! Cześć i chwała bohaterom powstania antykomunistycznego!

 

                      
Zostaw komentarz