Zwalczanie zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu garwolińskiego

Ważne informacje dot.: rozporządzenia nr 1 Powiatowego Lekarza Weterynarii

w Garwolinie z dnia 1 lipca 2020 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół

na terenie powiatu garwolińskiego

W związku ze stwierdzeniem w miejscowości Sławiny gm. Garwolin ogniska zgnilca amerykańskiego pszczół, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Garwolinie rozporządzeniem nr 1 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Garwolinie z dnia 1 lipca 2020 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu garwolińskiego określił obszar zapowietrzony, obejmujący:

1. a) w gminie Garwolin miejscowości: Czyszkówek, Górki, Jagodne, Lucin, Niecieplin, Nowy Puznów, Ruda Talubska, Sławiny, Stary Puznów, Sulbiny, Taluba, Unin Kolonia;
  2. b) miasto Garwolin;
  3. c) w gminie Górzno miejscowości: Chęciny, Goździk, Górzno, Górzno Kolonia, Józefów, Kobyla Wola, Mierżączka, Piaski, Reducin, Unin;
  4. d) w gminie Borowie: Głosków, Łętów;
  5. e) w gminie Łaskarzew: Wola Rowska.

W tym obszarze wprowadza się zakazy:

1) przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece – bez zgody właściwego miejscowo Powiatowego Lekarza Weterynarii;

2) organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.

W tym obszarze wprowadza się nakaz;

Niezwłoczne zgłaszanie przez posiadaczy pszczół miejsc, w których przebywają pszczoły, właściwemu miejscowo Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii.

Zgnilec amerykański pszczół to groźna choroba bakteryjna, charakteryzująca się wysokim stopniem zjadliwości i zakaźności.

Zgnilec amerykański pszczół nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla człowieka, choć powoduje ogromne straty w sadownictwie.