Ochotnicze Straże Pożarne z dofinansowanie na zakup sprzętu i wyposażenia

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w roku 2020 uruchomił trzy programy dedykowane Ochotniczym Strażom Pożarnym:

1. „Zapobieganie zagrożeniom środowiska i poważnym awariom poprzez aktywowanie i doposażenie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych” – 2020-NZ-1

2.„Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych Część 2) Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych” – 2020-NZ-3

1. Przedsięwzięcia z zakresu ochrony powietrza wspierające działalność ochotniczych straży pożarnych” – 2020-OA-3

W dniu 03.09.2020 r. w Restauracji „SULBIN”  w Sulbinach odbyło się uroczyste podpisanie umów. Gospodarzem spotkania był Wójt Gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk  , w spotkaniu udział wzięli Minister Henryk Kowalczyk , Zastępca Prezesa Zarządu Kamila Mokrzycka,  Dyrektor Wydziału Zamiejscowego Agnieszka  Kiljańczyk, ,  Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie st. bryg. Krzysztof Tuszowski  Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Garwolinie druh Waldemar Sabak, przedstawiciele władz samorządowych i reprezentanci 12 obdarowanych jednostek OSP  z terenu powiatu garwolińskiego w tym 3 jednostki z terenu Gminy Garwolin.

W ramach  dofinansowanych projektów  straże zakupią sprzęt i wyposażenie, dzięki którym zwiększą gotowość bojową. Strażacy z Gminy Garwolin dotacje przeznaczą na:

OSP Miętne – ubrania specjalne – 8 kpl na łączną kwotę 21 970,00 zł

OSP Niecieplin –    ubrania strażackie – 6 kpl, buty strażackich skórzane – 5 kpl, buty strażackie gumowe– 6 kpl, hełm strażacki – 6 szt. całość za łączną kwotę 20 333,45 zł

OSP Ruda Talubska – ratowniczy sprzęt hydrauliczny- agregat hydrauliczny o wartości 22 000,00 zł

Łączna kwota  zakupów dla druhów OSP z Gminy Garwolin  wyniosła 64 303,45 zł w tym 50 000,00  stanowi  dotacja WFOSiGW  i 14 303,45 zł to dotacja przekazana strażakom na wkład własny przez  Gminę Garwolin.

Obecnie wszyscy czekamy na  dotacje WFOŚiGW  w ramach  pionierskiego programu z termomodernizacji budynków OSP.

Gratulujemy druhom i liczymy na kolejne dofinansowania.

• Kamil
    Odpowiedz

Świetna inicjatywa! Niestety wyposażenie strażackie nie jest tanie, a bardzo potrzebne. Chodzi tutaj zarówno o odzież specjalną, akcesoria bhp, jak i cały sprzęt, który wykorzystywany jest podczas akcji.