Szczepienia przeciwko wściekliźnie

 w Aktualności

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii prowadzi kampanię informacyjną „Zaszczep pupila, to tylko chwila” promującą obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego.

Z danych statystycznych, które od Powiatowych Lekarzy Weterynarii wpływają do Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii wynika, że w ubiegłym roku, na terenie województwa mazowieckiego zostało zaszczepionych tylko ok. 32 proc. psów.

To zdecydowanie zbyt mało. Tradycyjne, sezonowe akcje szczepień, odbywające się jesienią i wiosną, odchodzą do przeszłości. Wzrost liczby prywatnych weterynaryjnych praktyk lekarskich sprawił, że właściciele czworonogów, mając stały dostęp do lekarzy weterynarii, szczepią zwierzęta zgodnie z terminem uzależnionym od aktualności ważności szczepienia.

Niestety nie wszyscy pamiętają o terminach szczepień. W efekcie ich liczba jest zbyt mała. Celem akcji Inspekcji Weterynaryjnej WIW jest przypomnienie o konieczności i obowiązku szczepień, a także wyrobienie na nowo nawyku regularnego szczepienia psów.

A szczepić psy przeciwko wściekliźnie, jak przypomina Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii Paweł Jakubczak, trzeba nie tylko dlatego, że taki obowiązek nakłada na nas Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. O szczepieniu należy pamiętać także z powodu zagrożenia, jakie dla nas i naszych zwierząt stanowi ta śmiertelna choroba wirusowa.

Zgodnie z Ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, psa przeciwko wściekliźnie, po raz pierwszy musimy zaszczepić po ukończeniu przez niego trzech miesięcy. Potem, nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Szczepień przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z siedzibą w Siedlcach z akcją „Zaszczep pupila, to tylko chwila” , chce trafić do każdego mazowieckiego miasta, gminy i sołectwa. Plakaty mają znaleźć się w instytucjach publicznych i szkołach.

Informacje o kolejnych etapach i przebiegu akcji będziemy publikować na bieżąco, na stronie internetowej www.wiw.mazowsze.pl

materiały prasowe: wiw.mazowsze.pl

Plakat zachęcający do szczepień. Kampania informacyjna Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii dot. obowiązkowych szczepień ochronnych psów przeciwko wściekliźnie. Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe! Po co szczepimy zwięrzęta przeciwko wściekliźnie? Przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa! Wścieklizna jest śmiertelną wirusową chorobą ludzi i zwierząt a szczepienia psów przeciwko wściekliźnie w Polsce są obowiązkowe. Po raz pierwszy szczepimy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia. Następne szczepienie powtarzamy nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Gdzie szczepimy? Szczepień psów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługu weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Zaleca się szczepienie przeciwko wściekliżnie również kotów.

Zostaw komentarz