Wystąpienie wścieklizny na terenie powiatu garwolińskiego

 w Aktualności

Ważne informacja dot. wystąpienia wścieklizny na terenie powiatu garwolińskiego

 

W związku ze stwierdzeniem w ostatnim czasie w miejscowości Wola Władysławowska gm. Garwolin, jak i w innych miejscowościach na terenie powiatu garwolińskiego, Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie nr 12 z dnia 27 kwietnia 2021 r. w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego i miasta stołecznego Warszawy.

 

Na obszarze zagrożonym wścieklizną zakazuje się:

1) organizowania, targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę;

2) organizowania polowań i odłowów zwierzą! łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.

 

Na obszarze zagrożonym wścieklizną nakazuje się:

  • trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu;
  • pozostawienie zwierząt gospodarskich, za wyjątkiem jedwabnika morwowego (Bombyx mori) i pszczoły miodnej (Apis mellifcra), w okólnikach i na zamkniętych wybiegach zakażenia.

 

Wścieklizna to bardzo groźna, prawie zawsze śmiertelna choroba zakaźna, więc bądźmy ostrożni i unikajmy kontaktu z dzikimi zwierzętami np. lisami, nietoperzami, wiewiórkami czy jeżami.  Apelujemy o zastosowanie się do zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną.

 

Nie zapominajmy również o bezpieczeństwie naszych zwierząt, które są narażone na zakażenie. Przede wszystkim pamiętajmy o obowiązku zaszczepienia wszystkich psów powyżej 3 miesiąca życia szczepionką przeciw wściekliźnie.

Zostaw komentarz