Po raz ósmy kolarski memoriał pamięci Piotra Ekierta

 w Aktualności

To wyjątkowe wydarzenia sportowe odbędzie się po raz ósmy.  W niedzielę 3 października pod Garwolinem wystartuje wyścig kolarski w ramach którego organizatorzy oraz uczestnicy uczczą pamięć zmarłego w 2014 roku zasłużonego dla miasta i powiatu garwolińskiego sportowca, organizatora turystyki, społecznika i wychowawcy młodzieży Piotra Ekierta. Do udziału w tegorocznej edycji memoriału zapraszamy kolarzy w każdym wieku.

Od ośmiu lat organizowany jest Memoriał im. Piotra Ekierta. W wyścigu biorą udział nie tylko nasi lokalni pasjonaci kolarstwa, ale także sportowcy z całej Polski. Organizatorem wydarzenia jest Garwolińskie Stowarzyszenie Kolarskie Horyzont.

Tegoroczna edycja odbędzie się pod honorowym patronatem Burmistrz Miasta Garwolina Marzeny Świeczak, Wójta Gminy Garwolina Marcina Kołodziejczyka, Wójta Gminy Górzno Waldemara Sabaka oraz Starosty Powiatu Garwolińskiego Mirosława Walickiego.

Celem sportowej imprezy jest w szczególności upamiętnienie Piotra Ekierta i osób zasłużonych dla rozwoju kolarstwa w Garwolinie. Memoriał przypomina o tym, że kolarstwo i turystyka rowerowa były jego i są naszą szczególną pasją. Poprzez organizację takiego wydarzenia, chcemy także promować naszą małą ojczyznę – miasto Garwolin, gminy Garwolin i Górzno, cały powiat garwoliński oraz popularyzować kolarstwo szosowe i turystykę rowerową na naszych terenach – podkreśla prezes Garwolińskiego Stowarzyszenia Kolarskiego Horyzont Krystian Jończyk. Impreza integruje amatorów jazdy na rowerze oraz łączy sportową rywalizację z zabawą, rekreacją i wypoczynkiem. Chcemy również zachęcić mieszkańców w każdym wieku do aktywności fizycznej na rowerach. Największą korzyścią jaką odnosimy z jazdy na rowerze jest poprawa kondycji i stanu naszego zdrowia – dodaje.

O godz. 9:00 na cmentarzu parafialnym w Garwolinie wspólnie z rodziną Piotra Ekierta i kolarzami uczestnicy memoriału zapalą znicze na jego grobie.  Godzinę później z Garwolina wyruszy honorowy przejazd trasą „Ekiertówką” z udziałem seniorów i seniorek z Klubu Seniora w Garwolinie.

Zmagania kolarskie rozpoczną się już w samo południe przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Uninie. W wyścigu będą mogli wykazać się najmłodsi kolarscy pasjonaci. W zależności od wieku będą rywalizować ze sobą na trasach o dystansie 1, 2 lub 3 km. Organizatorzy przewidzieli dla wszystkich dziewczynek i chłopców biorących udział w wyścigu medale, a dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach puchary i nagrody. Tuż przed startem wyścigu głównego oficjalnie otworzą go organizatorzy i patroni honorowi wydarzenia. Memoriał wystartuje o 13:00 w kategorii Rower Szosowy, a tuż za nim Rower Dowolny. Kolarze, zarówno panie jak i panowie, będą mieć do pokonania 1, 2 lub 3 okrążenia o dystansie 20, 40 lub 60 km. Trasa jednego okrążenia rozpoczyna się przy szkole w Uninie, następnie kolarki i kolarze ruszają w kierunku Reducina przez lasy unińsko-sławińskie, by po przejechaniu około 5 km skręcić na Chęciny. Po dojechaniu do skrzyżowania przy remizie uczestnicy skręcają w lewo w kierunku najpierw Zgórza, a następnie przez Przykory.  Na skrzyżowaniu trasa skręca ponownie w lewo do Goździka. Po przejechaniu krótkiego odcinka kolarze skręcają na Łętów, by dotrzeć do miejsca startu w Uninie. Poza pucharami i nagrodami dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach, organizatorzy przewidzieli także dodatkowe klasyfikacje i nagrody. Będzie o co walczyć!

Biuro zawodów czynne będzie w godz. 10:00 – 11:30. Osoby, które nie zdążą zapisać się w systemie internetowym na wyścig na portalu dostartu.pl (link do zapisów  https://dostartu.pl/viii-memorial-im-piotra-ekierta-v6448?fbclid=IwAR3Il8Vim12UCjOUfckXHWfIyqhnvd4TTvi56pnfFFgLOn5LkFi_uPoFuWI )będą miały możliwość dołączyć do memoriału w dniu wyścigu. W biurze zawodów tego dnia będzie można odebrać także pakiety startowe składające się z numeru startowego, chipa do pomiaru czasu oraz drobnych upominków. Opłatę startową uiszcza się w dniu wyścigu w formie gotówkowej. Zwolnione są z niej dzieci i młodzież do lat 18. Obowiązkowe jest posiadanie sprawnego roweru oraz kasku sztywnego.

Apelujemy do kierowców samochodów o szczególną ostrożność na trasie wyścigu, a mieszkańców miejscowości przez które przebiega trasa zachęcamy do wspólnego kibicowania – informują organizatorzy.

Współorganizatorami wydarzenia są: Miasto Garwolin, Powiat Garwoliński, Gmina Garwolin, Gmina Górzno, Stowarzyszenie Truchtacz.pl, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Gminne Centrum Animacji Kultury w Sulbinach.

Partnerami wydarzenia są: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Uninie, Klub Seniora w Garwolinie, Maluszkowcy Garwolin, Ochotnicze Straże Pożarne z Unina, Chęcin, Zgórza, Przykór, Goździka, Głoskowa, Policja Garwolin, zabezpieczenie medyczne, Pepek-Sport Garwolin, Brüggen Polska, Polargos, Pixel Drukarnia, Parafia w Uninie.

Szczegóły wydarzenia, informacje o zapisach, regulamin, zapowiedzi, relacje, zdjęcia i wyniki znajdziecie pod linkiem organizatora https://www.facebook.com/gskhoryzont/

a także na stronach internetowych współorganizatorów i partnerów oraz na portalach i w prasie patronów medialnych.

Piotr Ekiert – zasłużony dla miasta i powiatu garwolińskiego sportowiec, organizator turystyki, społecznik i wychowawca młodzieży.

Od 1962 roku był zawodnikiem, a później grającym trenerem Garwolińskiego Klubu Sportowego „Wilga”. Na kilka lat związał się z Promnikiem Łaskarzew, a później powrócił do “GKS Wilga, gdzie był działaczem sportowym, a także trenerem drużyn młodzieżowych, seniorskich i oldboys.

Był wieloletnim członkiem Zarządu Powiatowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i ratownikiem, nauczycielem wychowania fizycznego, a także instruktorem w sanatorium neuropsychiatrycznym w Garwolinie, gdzie pracował z dziećmi uzależnionymi od substancji psychoaktywnych.

Organizował obozy sportowe m.in. piłkarskie, kolarskie, narciarskie. Był założycielem i prezesem Turystycznego Klubu Kolarskiego „Starówka” Garwolin. Organizował biegi narciarskie w słynnej „Ekiertówce” w Sławinach, nazywanej przez niektórych garwolińskimi Jakuszycami.

Odznaczony m.in. brązowym Krzyżem Zasługi od prezydenta RP za całokształt pracy,  tytułem „Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego” w 2008 roku, tytułem „Zasłużony dla Miasta Garwolina” nadanym pośmiertnie w 2018 roku.

Zmarł 7 września 2014 roku w trakcie przygotowań do kolejnej imprezy kolarskiej.

 

 

Załączniki:

Zostaw komentarz