Nowe dowody osobiste

 w Aktualności

Od poniedziałku (8 listopada) w całym kraju będzie można wnioskować o nowe dowody osobiste. Dokumenty zostaną wzbogacone m.in. o odciski palców ukryte w warstwie elektronicznej dowodu. Z uwagi na to, że odcisków palców nie możemy złożyć przez Internet, nie będzie możliwości złożenia wniosku o dowód osobisty online. Po wdrożeniu nowego wzoru, składanie wniosków online będzie możliwe tylko w przypadku dzieci do 12. roku życia. Od nich nie będą pobierane odciski palców.

Nowe dokumenty będą wyposażone w warstwę elektroniczną, która będzie zawierać wizerunek twarzy posiadacza, a także dwa odciski palców w formatach cyfrowych. Dodatkowo w warstwie graficznej pojawi się odręczny podpis właściciela, a także skrót PL na tle flagi Unii Europejskiej.

Odciski palców nie będą pobierane od osób, od których pobieranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe. Wydany jest wówczas dowód osobisty bez odcisków palców, ale jest ważny tylko przez rok. Standardowy dokument ważny jest przez 10 lat.

Osoby, które z uwagi na stan zdrowia nie mogą udać się do urzędu złożyć takiego wniosku powinny zgłosić ten fakt np. telefonicznie do Urzędu Miasta w Garwolinie przy ul. Staszica 15. Tel.: 25 786 42 42. Urząd ten będzie wyposażony w stacje mobilne i urzędnicy będą takie osoby odwiedzać, aby pobrać od nich odciski palców.

Wejście w życie nowych dowodów nie oznacza przymusowej wymiany tych starych. Tak jak dotychczas, będzie to obowiązkowe tylko w przypadku dokumentów, które straciły ważność.

Z powodu wdrażania nowego systemu, w piątek (5 listopada) obsługa interesantów Urzędu Gminy Garwolin w zakresie dowodów osobistych będzie możliwa tylko do godziny 12:00.

Zostaw komentarz