Komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

 w Aktualności

Na podstawie art. 56 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2018 r., poz. 1967 z późn. zm.) oraz Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. poz. 1737) Wojewódzki Mazowiecki Lekarz Weterynarii ogłasza, że w dniach od 15 września do 30 listopada 2021 r. na terenie województwa mazowieckiego przeprowadzone zostanie szczepienie lisów wolno żyjących doustną szczepionką zrzucaną z samolotu.

Zrzuty obejmą kompleksy leśne, pola, łąki z pominięciem akwenów wodnych, dróg i obszarów zabudowanych.

Szczepionka umieszczona jest w przynęcie w postaci krążka, koloru zielono-brązowego, o intensywnym zapachu rybnym. Lis nie podejmuje szczepionki, która była dotknięta przez człowieka.

Szczepionka jest dopuszczona tylko do szczepienia lisów. Dla innych zwierząt nie posiada ukierunkowanego działania przeciw wściekliźnie.

Każdy przypadek zetknięcia się człowieka ze szczepionką należy zgłaszać służbie medycznej.

Przypadki kontaktu zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza weterynarii.

Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

 

Załączniki:

Zostaw komentarz