Dzień Kundelka

 w Wydarzenia z życia szkół

Powiem Wam coś, ale w tajemnicy! W „Bajkowej Krainie” w Sulbinach przez cały październik działy się magiczne rzeczy – naprawdę…

4 października, czyli w Światowym Dniu Zwierząt po wejściu do przedszkola witały wszystkich maskotki psów, a także tajemnicze psie ślady. Każdy, kto przekroczył próg placówki od razu zwracał uwagę na rozlegające się w holu radosne psie szczekanie. Uwagę przykuwała także cudna dekoracja, którą stanowiły prace plastyczne wykonane przez dzieci, a było ich blisko 200, bo tylu mamy właśnie przedszkolaków. Przedstawiały one oczywiście pieski – 8 różnych rodzajów piesków, jednak wykonanych tą samą techniką plastyczną. Dodatkową atrakcję stanowił kącik z książkami o tematyce psów oraz fotobudka z wizerunkiem piesków, w której przedszkolaki z chęcią się fotografowały.

Na przedszkolnej auli gdzie, odbyła się cała uroczystość również nie mogło zabraknąć licznych dekoracji, wśród których znalazła się m.in. psia buda oraz różnego rodzaju gadżety dla psów. W takiej scenerii mieliśmy zaszczyt gościć wspaniałe osoby – panią weterynarz, która przybliżyła przedszkolakom tajniki swojej pracy oraz właściciela schroniska dla bezdomnych zwierząt w miejscowości Gózd. Tego dnia dzieci wzbogaciły swoją wiedzę n/t psów oraz relacji człowiek-pies. Było to możliwe dzięki gościom, jak również dodatkowym atrakcjom przygotowanym przez nauczycielki. Spotkanie rozpoczęło się od zaśpiewania piosenki pt. „Kundelek Felek” – hymnu spotkania –  przez całą społeczność przedszkolną, zaś zakończyło się wręczeniem przedszkolakom naklejek z pieskami.

25 października, czyli w Dniu Kundelka spotkaliśmy się po raz kolejny, aby całą społecznością przedszkolną uczcić święto wszystkich nierasowych piesków. Po wejściu do placówki można było podziwiać kolejne prace plastyczne, wykonane przez dzieci, jak również ogromną galerię zdjęć, przedstawiającą naszych wychowanków wraz ze swoimi psimi pupilami. Na auli czekała dekoracja, utrzymana w stylu bajki „Reksio”, ponieważ nauczycielki zaangażowane w innowację przygotowały dla dzieci przedstawienie zatytułowane „Reksio Gospodarz”. Zanim jednak je zaprezentowały, mieliśmy zaszczyt przyjąć wspaniałych gości, a wśród nich: funkcjonariuszy policji z psem policyjnym, panią zajmującą się strzyżeniem psów razem z pieskiem oraz panią prezes fundacji „Tymczasowa Kanapa” w Sulbinach. Hymnem tego spotkania była piosenka pt. „Kundel Bury”, a na zakończenie przedszkolaki otrzymały prezent w postaci tatuażu z pieskiem.

Wszystkie opisane działania zostały podjęte w ramach realizowanej w październiku innowacji pedagogicznej „Dzień Kundelka”. Jej koordynatorką była pani Anna Zadrożna, zaś w skład jej zespołu wchodziły panie: Katarzyna Jarzyna, Monika Ćwiek, Dorota Wachnicka oraz Anna Bartosiewicz. Innowacja miała na celu kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności w kontaktach ze zwierzętami, a w szczególności z psami. Adresatami tych działań były wszystkie grupy przedszkolne.

W ramach innowacji pedagogicznej już na początku października zainicjowano w naszym przedszkolu zbiórkę karmy dla psów, a przynoszone przez rodziców dary zostały przekazane dla zwierząt ze schroniska w „Zwierzaki do wzięcia” Goździe oraz fundacji „Tymczasowa Kanapa” w Sulbinach. 6 października odbyła się natomiast tematyczna wycieczka do kina na film animowany pt. „Psi patrol”.

Październik był po prostu magiczny. Dziękujemy rodzicom oraz pracownikom przedszkola za współpracę, a naszej Pani Dyrektor za wsparcie w realizacji przedsięwzięcia. Do zobaczenia za rok w październiku…

 

 

 

Anna Zadrożna

Katarzyna Jarzyna

Zostaw komentarz