Kolarze Ekierta stawili czoła i rowery pogodzie

 w Aktualności

W minioną niedzielę w Uninie pod Garwolinem odbyła się dziewiąta edycja Memoriału Piotra Ekierta. W tegorocznym wyścigu pogoda dyktowała warunki, lecz mimo wymagającej aury na starcie stawiło się 75 kolarzy. Najstarszy w wieku 71 lat, a najmłodszy 2 lat. Impreza organizowana przez Garwolińskie Stowarzyszenie Kolarskie Horyzont ponownie zakończyła się sukcesem.

Sportowcy tradycyjnie upamiętnili zmarłego w 2014 roku Piotra Ekierta – zasłużonego dla miasta i powiatu garwolińskiego sportowca, trenera, organizatora turystyki, społecznika i wychowawcy młodzieży. Wydarzenie od blisko dekady integruje amatorów jazdy zarówno tych mniej jak i bardziej wprawionych w kolarstwo oraz łączy sportową rywalizację z rekreacją i wypoczynkiem. Przed zawodami na cmentarzu parafialnym w Garwolinie wspólnie z rodziną Piotra Ekierta i kolarzami uczestnicy memoriału zapalili znicze na jego grobie.

– Pogoda w tym roku wyjątkowo mocno wpłynęła zarówno na decyzje o udziale w memoriale jak i dyktowała styl jazdy oraz prędkość. Mimo to 75 kolarzy stawiło jej czoła – podsumowuje zawody Krystian Jończyk Prezes GSK Horyzont. – W trudnych warunkach odbył się tegoroczny wyścig. Deszcz, śliska nawierzchnia drogi oraz wiatr boczny i czołowy były dodatkowymi utrudnieniami dla kolarzy. W krajobrazie wyścigów kolarskich defekty rowerów czy kraksy są codziennością, zwłaszcza przy takich warunkach atmosferycznych jakie mieliśmy w niedziele. Dlatego i nas nie ominęły, ale całe szczęście nie zagrażające życiu. Nie odnotowano kraksy wynikłej np. z wadliwego zabezpieczenia skrzyżowań czy z przeszkód lub stanu nawierzchni dróg. Dziękuję wszystkim tym, którzy pomogli nam w zapewnieniu bezpiecznego ścigania i bezkolizyjnego przejazdu w tym funkcjonariuszom Policji z Garwolina, druhom z Ochotniczych Straży Pożarnych w Uninie, Chęcinach, Zgórzu, Przykorach, Goździku i Głoskowie, Maluszkowcom z Garwolina, obsłudze medycznej Mały TransMed Marcin Kępka oraz firmie Cartex. No i oczywiście Piotrowi, który gdzieś tam u góry czuwał nad nami – dodaje.

Ze względu na dłuższe dystanse, największe emocje towarzyszyły sportowcom szosowym. Spośród sześciu kobiet, które wystartowały w KOPEN, najszybszą zawodniczką była zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji Magdalena Kizerwetter-Świda. Dystans 40 km pokonała ze średnią prędkością blisko 33 km/h. Nieco szybszy na tym samym dystansie okazał się Jacek Piekut, który był pierwszy w M50 i M60 + ze średnią blisko 36 km/h. Wśród mężczyzn na dystansie 60 km najlepiej popisał się na rowerze Radosław Rękawek. Wykręcając średnią blisko 40 km/h obronił ubiegłoroczny tytuł najszybszego kolarza w MOPEN (M20, M30, M40).

Wszystkie galerie zdjęć z wyścigu znajdą Państwo na facebookowym profilu organizatora Garwolińskiego Stowarzyszenie Kolarskie “Horyzont” pod linkiem www.facebook.com/gskhoryzont

 

Wyniki IX Memoriału im. Piotra Ekierta

 

KATEGORIA DZIECI

Chłopcy 0-6 lat dystans 1km

1 miejsce Staś DOROSZ

2 miejsce Grześ WYGLADAŁA

3 miejsce Jurek DOROSZ

Chłopcy 7-11 lat dystans 2km

1 miejsce Mikołaj BUREK

2 miejsce Filip SZULC

3 miejsce Kacper DĘBOWSKI

Dziewczynki 7-11 lat dystans 2km

1 miejsce Lena WŁODARCZYK

2 miejsce Maja MIKULSKA

Chłopcy 12-15 lat dystans 3km

1 miejsce Ignacy BUREK

Dziewczynki 12-15 lat dystans 3km

1 miejsce Maria JOŃCZYK

 

KATEGORIA ROWER DOWOLNY

K OPEN – 1 okrążenie /20 km

I miejsce Monika RULAK

II miejsce Kinga WŁODARCZYK

III miejsce Zofia WŁODARCZYK

M OPEN – 1 okrążenie /20 km

I miejsce Paweł BALCERZAK

II miejsce Piotr MAZUR

III miejsce Mariusz EKIERT

 

KATEGORIA ROWER SZOSOWY

K OPEN – 2 okrążenia / 40 km

I miejsce Magdalena KIZERWETTER-ŚWIDA

II miejsce Sandra MUSIAŁ

III miejsce Katarzyna PAKULSKA

M OPEN – 3 okrążenia / 60 km

I miejsce Radosław RĘKAWEK

II miejsce Paweł TETER

III miejsce Michał MAJ

M20 – 3 okrążenia /60 km

I miejsce Mateusz MIKULSKI

II miejsce Błażej KOPUT

III miejsce Patryk DĘBIŃSKI

M30 – 3 okrążenia /60 km

I miejsce Paweł TETER

II miejsce Konrad KOC

III miejsce Przemysław ANTOSZEK

M40 – 3 okrążenia /60 km

I miejsce Radosław RĘKAWEK

II miejsce Michał MAJ

III miejsce Mirosław JAWNIK

M50 – 2 okrążenia /40 km

I miejsce Jacek PIEKUT

II miejsce Tomasz JANISIEWICZ

III miejsce Brunon CZABOK

M60+  – 2 okrążenia /40 km

I miejsce Waldemar RUSOWICZ

II miejsce Andrzej POLAK

III miejsce Henryk GÓRSKI

 

PREMIE LOTNE ROWER SZOSOWY

Radosław RĘKAWEK – M20,M30,M40

Jacek PIEKUT – MJUNIOR,M50,M60+

Magdalena KIZERWETTER-ŚWIDA – KOPEN

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: burmistrz miasta Garwolina Marzena Świeczak, starosta garwoliński Mirosław Walicki, wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk, wójt gminy Górzno Waldemar Sabak.

Współorganizatorami wydarzenia byli: Miasto GARWOLIN, Powiat GARWOLIŃSKI, Gmina GARWOLIN, Gmina GÓRZNO, Stowarzyszenie TRUCHTACZ.pl, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Gminne Centrum Animacji Kultury w Sulbinach.

Obsługa fotograficzna wydarzenia: DANIEL KWAŚNIEWSKI Fotografia

Partnerami wydarzenia są: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Uninie, Klub Seniora w Garwolinie, Maluszkowcy Garwolin, Ochotnicze Straże Pożarne z Unina, Chęcin, Zgórza, Przykór, Goździka, Głoskowa, Policja Garwolin, zabezpieczenie medyczne Mały TransMed Marcin Kępka, sklep i serwis rowerowy AWBIKE24.pl, firma OSKO-PLAST, sklep motoryzacyjny CARTEX, sklep i serwis rowerowy PALMAR, firma BRÜGGEN POLSKA, salon BELLISSIMA Meble Garwolin BLACK RED WHITE, sklep PEPEK SPORT GARWOLIN, firma POLARGOS, drukarnia CENTRUM DRUKU, Bartosz Szoszka.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Twój głos – Gazeta Powiatu Garwolińskiego, egarwolin.pl, kuriergarwolinski.pl, radiopodlasie.pl, podlasie24.pl, wirtualnygarwolin.pl.

– Przy tej okazji pragnę serdecznie podziękować wszystkim członkom stowarzyszenia, partnerom i sponsorom za współpracę i zaangażowanie przy organizacji sportowego eventu. Bez pomocy wielu i bez tej współpracy organizacja memoriału byłaby bardzo trudna. Gratulujemy wszystkim zawodnikom i dziękujemy za wspólną zabawę – informuje prezes GSK Horyzont i zaprasza na kolejną już 10. jubileuszową edycję memoriału ku pamięci Piotra, która odbędzie się 1 października 2023 roku.

Szczegółowe informacje o kolarskich eventach, zdjęcia z wyścigów, zapowiedzi i relacje znajdziecie na ich facebookowym profilu https://www.facebook.com/gskhoryzont

 

Piotr Ekiert – zasłużony dla miasta i powiatu garwolińskiego sportowiec, organizator turystyki, społecznik i wychowawca młodzieży.

Od 1962 roku był zawodnikiem, a później grającym trenerem Garwolińskiego Klubu Sportowego „Wilga”. Na kilka lat związał się z Promnikiem Łaskarzew, a później powrócił do “GKS Wilga, gdzie był działaczem sportowym, a także trenerem drużyn młodzieżowych, seniorskich i oldboys.

Był wieloletnim członkiem Zarządu Powiatowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i ratownikiem, nauczycielem wychowania fizycznego, a także instruktorem w sanatorium neuropsychiatrycznym w Garwolinie, gdzie pracował z dziećmi uzależnionymi od substancji psychoaktywnych.

Organizował obozy sportowe m.in. piłkarskie, kolarskie, narciarskie. Był założycielem i prezesem Turystycznego Klubu Kolarskiego „Starówka” Garwolin. Organizował biegi narciarskie w słynnej „Ekiertówce” w Sławinach, nazywanej przez niektórych garwolińskimi Jakuszycami.

Odznaczony m.in. brązowym Krzyżem Zasługi od prezydenta RP za całokształt pracy,  tytułem „Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego” w 2008 roku, tytułem „Zasłużony dla Miasta Garwolina” nadanym pośmiertnie w 2018 roku.

Zmarł 7 września 2014 roku w trakcie przygotowań do kolejnej imprezy kolarskiej.

 

Więcej zdjęć z wydarzenia znajdziecie tu: IX Memoriał im. Piotra Ekierta

 

Zostaw komentarz