100-lecie OSP Wilkowyja

 w Aktualności

W dniu 03.09.2023r. Ochotnicza Straż Pożarna w Wilkowyi obchodziła okrągły jubileusz. W ramach podziękowań od lokalnej społeczności jednostka OSP otrzymała nowy sztandar.

Przez ostatnie sto lat Ochotnicza Straż Pożarna w Wilkowyi była nie tylko strażą przeciwpożarową, ale także sercem i duszą naszej społeczności. To jubileuszowe wydarzenie nie tylko celebruje ważną rocznicę, ale także przywołuje historię poświęcenia i heroizmu, którymi strażacy od chwil zarania cieszyli się przez pokolenia.

Rola Ochotniczej Straży Pożarnej w naszym społeczeństwie jest nieoceniona. Od dziesięcioleci ochotnicy angażują się w walkę z pożarami, wypadkami drogowymi i innymi sytuacjami kryzysowymi. Ich poświęcenie i odwaga stanowią niezastąpioną pomoc dla lokalnych mieszkańców w najtrudniejszych chwilach.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej celebrowanej w kościele w Marianowie. Następnie na placu przed remizą odbyła się dalsza część wydarzenia, z zachowaniem tradycyjnego porządku strażackiego. Ryszard Głaszczka, przywołał wspomnienia i historię lokalnej jednostki OSP, odczytując fragmenty z kroniki.

OSP w Wilkowyi została uhonorowana wyjątkowym odznaczeniem. Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeczpospolitej Polskiej przyznało jednostce Złoty Znak Związku OSP. Uroczystość wręczenia odznaki miała miejsce w obecności Wiceprezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP druha Wiesława Gąski. Część oficjalną została zakończona defiladą.

W gronie gości, którzy uczestniczyli w uroczystości, znaleźli się między innymi:

  • Wójt Gminy Garwolin – Marcin Kołodziejczyk,
  • Wiceprezes ZOP ZOSP RP – Wiesław Gąska
  • Wójt Gminy Maciejowice – Tomasz Kwiatkowski
  • Starosta Powiatu Garwolińskiego – Mirosław Walicki
  • Zastępca Komendanta PSP w Garwolinie – mł. bryg. Tomasz Biernacki,
  • Byli Komendanci Powiatowi Państwowej Straży Pożarnej – Dariusz Sadkowski i Wiesław Wieraszka,
  • Posłowie na Sejm RP – Iwona Kurowska i Grzegorz Woźniak,
  • Michał Jaworski, który reprezentował Senator Marię Koc,
  • Byli i aktualni Pracownicy Urzędu Gminy Garwolin,
  • Zaprzyjaźnione jednostki OSP z Gminy Garwolin i Powiatu Garwolińskiego.

Po zakończeniu części formalnej, uczestnicy mieli okazję wziąć udział w festynie strażackim, który obfitował w liczne atrakcje przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

 

100-lecie OSP Wilkowyja

100-lecie OSP Wilkowyja

100-lecie OSP Wilkowyja

100-lecie OSP Wilkowyja

100-lecie OSP Wilkowyja

100-lecie OSP Wilkowyja

100-lecie OSP Wilkowyja

100-lecie OSP Wilkowyja

100-lecie OSP Wilkowyja

100-lecie OSP Wilkowyja

100-lecie OSP Wilkowyja

100-lecie OSP Wilkowyja

 

Zostaw komentarz