Ważne informacje o wymianie „kopciuchów”

 w Aktualności

Szanowni Państwo,

przypominamy, iż – zgodnie z uchwałą antysmogową – na terenie województwa mazowieckiego od 1 stycznia 2023 r. użytkowanie niektórych pieców i kotłów na węgiel, pellet i drewno stało się nielegalne i zagrożone jest mandatem do 500 zł lub grzywną do 5 000 zł. Chodzi tu o kotły bezklasowe, które nie spełniają przynajmniej wymogów klasy 3 wg normy PN-EN 303-5:2012, tzw. kopciuchy.

Są to instalacje, które emitują najwięcej zanieczyszczeń i w znacznej mierze odpowiadają za zanieczyszczenie powietrza w sezonie grzewczym w naszym regionie. Jeśli użytkują Państwo tego typu urządzenie, muszą je Państwo wymienić na inny rodzaj ogrzewania. Może to być: kocioł gazowy, pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne, kocioł olejowy lub kocioł na paliwo stałe (węgiel, pellet, drewno) spełniający wymogi ekoprojektu.

W przypadku instalacji kotła spełniającego wymogi ekoprojektu, opalanego węglem, pelletem lub drewnem, konieczne jest zachowanie do kontroli dokumentacji potwierdzającej certyfikat ekoprojektu. Użytkowanie kotłów na paliwo stałe klasy 3 lub 4 według normy  PN-EN 303-5:2021 jest dopuszczone do dnia 1 stycznia 2028 r.

Od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać w kotłach, piecach i kominkach:

  1. mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
  2. węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
  3. węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm,
  4. paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna).

Proszę również sprawdzić czy Państwa kominki posiadają certyfikat ekoprojektu. Jeśli nie, należy je wymienić na kominki z takim certyfikatem lub wyposażyć w urządzenie odpylające (np. elektrofiltr), które obniży emisję pyłu do poziomu zgodnego z wymaganiami ekoprojektu. Parametry te należy potwierdzić odpowiednią dokumentacją podczas kontroli. Użytkowanie kominków, które nie spełniają tych wymogów również jest zabronione po 1 stycznia 2023 r.

Nie zwlekaj! Skorzystaj z dotacji! Wymień swój stary kocioł i ociepl swój dom, płać mniej za ogrzewanie i nie zanieczyszczaj powietrza!

Na wymianę kotłów oraz termomodernizację budynku można otrzymać dofinansowanie z krajowego Programu Czyste Powietrze. Można także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Program Czyste Powietrze oferuje dotacje. Poziom dofinansowania uzależniony jest od dochodów wnioskodawcy oraz wybranego źródła ciepła i wynosi od 40% do 100% inwestycji. W ramach Programu możliwe jest uzyskanie dotacji do wymiany pozaklasowych kotłów i pieców na węgiel, pellet i drewno na nowoczesne źródła ciepła, montaż odnawialnych źródeł energii oraz docieplenie budynków jednorodzinnych (ocieplenie ścian i stropów, wymiana okien i drzwi).

W czasie, gdy ceny wszystkich nośników energii (gaz, prąd, węgiel, drewno opałowe, itd.) drastycznie wzrosły, inwestycja w ocieplenie budynku oraz wymianę źródła ciepła na nowoczesne urządzenie, zużywające mniej paliwa, jest najlepszym sposobem na obniżenie rachunków.

Gdzie można złożyć wniosek o dotację?

Aby dowiedzieć się więcej o Programie Czyste Powietrze skontaktuj się z punktem konsultacyjno-informacyjnym w Urzędzie Gminy Garwolin, w pok. 201 (2 piętro).

Zostaw komentarz