Zbiórka odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz opon od aut

 w Aktualności, Gospodarka odpadami - informacje

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz opon od aut samochodów osobowych
w Gminie Garwolin

 

Tony odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz opon od aut samochodów osobowych oddali mieszkańcy z terenu Gminy Garwolin. To efekt gminnej akcji ekologicznej, która została zorganizowana przez Wójta Gminy Garwolin za pomocą specjalistycznych środków transportu firmy EKOLIDER.

Elektrośmieci zawierają trujące substancje takie jak: rtęć, freon, azbest, ołów, chrom czy związki bromu. Po wydostaniu się z uszkodzonego sprzętu mogą przenikać do gleby, wód gruntowych i powietrza. Powoduje to zanieczyszczenie środowiska naturalnego i stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Większość spośród tych niebezpiecznych substancji można jednak ponownie wykorzystać w celach przemysłowych. Z tego powodu elektrośmieci muszą być zbierane, utylizowane i poddawane recyklingowi.

Zdając sobie z tego sprawę, Wójt Gminy Garwolin zorganizował kolejną akcję objazdowej zbiórki odpadów. 30 maja b.r. można było wystawić przed posesję elektrośmieci, gabaryty oraz opony od samochodów osobowych. Celem akcji jest rozwiązanie problemu zalegających w domach odpadów oraz propagowanie wśród mieszkańców zachowań przyjaznych środowisku – w tym recyklingu, czyli rozsądnego gospodarowania ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi.

Zebrano:

Zużyte opony 79 060 kg

Odpady wielkogabarytowe 126 600 kg

Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne 25 420 kg

Razem: 231 080 kg tj. 231,08 ton

 

Koszt akcji wyniósł 209 190,62 zł

 

Zostaw komentarz