IV Historyczny Piknik w Sulbinach

 w Aktualności

W tym roku z okazji stulecia odzyskania niepodległości przewędrujemy przez dzieje ziemi garwolińskiej od czasów chwały rycerzy mazowieckich, aż po wydarzenia związane z bohaterską obroną niepodległości Polski w roku 1920!

Jeśli pragniesz poznać niezwykłą historię ziemi garwolińskiej, przybądź na IV Historyczny Piknik w Sulbinach. Tu „dotkniesz historii”!

Będzie to plenerowe spotkanie, w czasie którego uczestnicy poznają bliżej burzliwe okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości. Piknik dedykowany jest w szczególności rodzinom z dziećmi. Na kolejnych stanowiskach będzie można odlać z powstańcami styczniowymi kule karabinowe, uszyć kokardy ochotnikom, czy zmierzyć się w pojedynku na szable z ułanem!

15.00 – start pikniku, przywitanie gości, prezentacja stanowisk

16.00 – walki pokazowe rycerzy mazowieckich  księcia Janusza III

16.30 – prezentacja umundurowania i uzbrojenia żołnierzy z okresu powstania kościuszkowskiego 1794 roku

16.45 – rok 1863, pokaz walk z użyciem kos bojowych, pokaz broni czarnoprochowej

17.00 – lata 1914 – 1918, prezentacja umundurowania i uzbrojenia jednostek polskich ochotniczych formacji z okresu pierwszej wojny światowej Widzowie poznają sylwetki m.in. żołnierzy Legionu Puławskiego.

18.00 -19.00– kontynuacja zajęć w „obozach”

Punkty stacjonarne z zajęciami dla dzieci i dorosłych:

– pojedynki na miecze z rycerzami księcia Janusza III

– turniej łuczniczy dla małych i nieco większych

– pokaz lania kul karabinowych z okresu powstania styczniowego

– szycie kokard patriotycznych

– warsztaty przygotowywania piłek szmacianek i mecz „ochotników”  upamiętniający pierwsze piłkarskie rozgrywki legionistów w Maniewiczach na Wołyniu

– prezentacja historycznej broni

– warsztaty archeologii pól bitewnych

– konkursy zręcznościowe z użyciem szabli

– kiermasz staroci

– pieczenie prosiaka

 

 

 

Zostaw komentarz