Manewry Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Garwolin

W dniu 21 września 2018 r. w godzinach wieczornych w Woli Rębkowskiej zostały przeprowadzone ćwiczenia Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Garwolin. W ćwiczeniach wzięły udział wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Garwolin. Manewry rozpoczął Wójt Gminy Marcin Kołodziejczyk, który powitał wszystkich zebranych ochotników, następnie Pan Mirosław Pytel udzielił instruktażu obsługi hydrantu.

Tematem pierwszego ćwiczenia był: wypadek komunikacyjny:

Opis sytuacji:

Dwa samochody osobowe zderzyły się czołowo. W środku znajdują się: pierwszy samochód : trzy osoby mężczyzna 30 lat w pierwszym kontakcie pacjent wydolny, lecz po wyciągnięciu na deskę nagle poszkodowany bez oznak życia brak oddechu brak tętna, kobieta lat 30 w ciąży około 8 miesiąca przytomna z oddechem i krążeniem oraz dziecko lat 8 otarcia skóry na przedramieniu, oraz urazy obydwu nóg na wysokości stawów kolanowego i kostnego, drugi samochód mężczyzna 50lat przytomny z oddechem i krążenia z urazem miednicy, obrażenia klatki piersiowej oraz obrażenia głowy, kobieta 50 lat nie zgłasza dolegliwości, oraz dziecko 2letnie. Płyny eksploracyjne wyciekają z pojazdów.

Główne zadania OSP:

• dojazd do miejsca zdarzenia
  • zabezpieczenie miejsce zdarzenia
  • stabilizacja pojazdów (kliny, podpory, klocki)
  • odłączenie akumulatorów
  • stworzenie linii gaśniczej do ewentualnego pożaru
  • dotarcie do poszkodowanych
  • segregacja poszkodowanych
  • szybkie badanie (ewentualna ewakuacja osób w NZK)
  • udzielanie pomocy poszkodowanym
  • wykonanie dostępu do poszkodowanych techniki cięcia
  • ewakuacja poszkodowanych
  • udzielenie pomocy poszkodowanym
  • przekazanie poszkodowanych ZRM

Tematem drugiego ćwiczenia był:  Pożar piwnicy:

Opis sytuacji:

Pożar piwnicy, gęsty dym wydobywa się wejściem do piwnicy, zadymiona klatka schodowa, budynek mieszkalny wielorodzinny o co najmniej dwóch trzech kondygnacjach nadziemnych. W czasie pożaru piwnicy jedna osoba uwięziona pod zawalonymi treglami nogi uwięzione brak możliwości wyjścia samemu. Istnieje możliwość, że w budynku może przebywa więcej osób. W trakcie ćwiczeń jeden ze strażaków mdleje i traci przytomność.

Główne zadania OSP:

• dojazd do miejsca zdarzenia
  • zabezpieczenie miejsce zdarzenia
  • wykonanie linii głównych i gaśniczych
  • praca w ODO
  • ewakuacja poszkodowanego
  • lokalizacja pożaru
  • przeszukanie miejsca zdarzenia
  • utworzenie zabezpieczenia wodnego
  • przekazanie pacjenta do ZRM

Ćwiczeniom przyglądali się rozjemcy z Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie na czele z Zastępcą Komendanta Tomaszem Biernackim oraz komendant Gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej Dariusz Grędzik. Na zakończenie rozjemcy dokonali analizy i oceny działań naszych ochotników.