Manewry Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Garwolin

 w Aktualności

W dniu 21 września 2018 r. w godzinach wieczornych w Woli Rębkowskiej zostały przeprowadzone ćwiczenia Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Garwolin. W ćwiczeniach wzięły udział wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Garwolin. Manewry rozpoczął Wójt Gminy Marcin Kołodziejczyk, który powitał wszystkich zebranych ochotników, następnie Pan Mirosław Pytel udzielił instruktażu obsługi hydrantu.

Tematem pierwszego ćwiczenia był: wypadek komunikacyjny:

Opis sytuacji:

Dwa samochody osobowe zderzyły się czołowo. W środku znajdują się: pierwszy samochód : trzy osoby mężczyzna 30 lat w pierwszym kontakcie pacjent wydolny, lecz po wyciągnięciu na deskę nagle poszkodowany bez oznak życia brak oddechu brak tętna, kobieta lat 30 w ciąży około 8 miesiąca przytomna z oddechem i krążeniem oraz dziecko lat 8 otarcia skóry na przedramieniu, oraz urazy obydwu nóg na wysokości stawów kolanowego i kostnego, drugi samochód mężczyzna 50lat przytomny z oddechem i krążenia z urazem miednicy, obrażenia klatki piersiowej oraz obrażenia głowy, kobieta 50 lat nie zgłasza dolegliwości, oraz dziecko 2letnie. Płyny eksploracyjne wyciekają z pojazdów.

Główne zadania OSP:

 • dojazd do miejsca zdarzenia
 • zabezpieczenie miejsce zdarzenia
 • stabilizacja pojazdów (kliny, podpory, klocki)
 • odłączenie akumulatorów
 • stworzenie linii gaśniczej do ewentualnego pożaru
 • dotarcie do poszkodowanych
 • segregacja poszkodowanych
 • szybkie badanie (ewentualna ewakuacja osób w NZK)
 • udzielanie pomocy poszkodowanym
 • wykonanie dostępu do poszkodowanych techniki cięcia
 • ewakuacja poszkodowanych
 • udzielenie pomocy poszkodowanym
 • przekazanie poszkodowanych ZRM

 

Tematem drugiego ćwiczenia był:  Pożar piwnicy:

Opis sytuacji:

Pożar piwnicy, gęsty dym wydobywa się wejściem do piwnicy, zadymiona klatka schodowa, budynek mieszkalny wielorodzinny o co najmniej dwóch trzech kondygnacjach nadziemnych. W czasie pożaru piwnicy jedna osoba uwięziona pod zawalonymi treglami nogi uwięzione brak możliwości wyjścia samemu. Istnieje możliwość, że w budynku może przebywa więcej osób. W trakcie ćwiczeń jeden ze strażaków mdleje i traci przytomność.

Główne zadania OSP:

 • dojazd do miejsca zdarzenia
 • zabezpieczenie miejsce zdarzenia
 • wykonanie linii głównych i gaśniczych
 • praca w ODO
 • ewakuacja poszkodowanego
 • lokalizacja pożaru
 • przeszukanie miejsca zdarzenia
 • utworzenie zabezpieczenia wodnego
 • przekazanie pacjenta do ZRM

 

Ćwiczeniom przyglądali się rozjemcy z Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie na czele z Zastępcą Komendanta Tomaszem Biernackim oraz komendant Gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej Dariusz Grędzik. Na zakończenie rozjemcy dokonali analizy i oceny działań naszych ochotników.

        

Zostaw komentarz