Powiatowy Lekarz Weterynarii w Garwolinie informuje

 w Aktualności

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Garwolinie w związku z wystąpieniem ognisk afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwach na terenie gm. Trojanów, informuje wszystkich rolników utrzymującym trzodę chlewną, o obowiązku pełnego wdrożenia zasad bioasekuracji i utrzymania na bieżąco na wysokim poziomie zabezpieczenia gospodarstw przed wniknięciem wirusa do hodowli.

 

Trwają prace polowe, wysoka temperatura, okres wakacyjny sprzyjają możliwości zawleczenia wirusa ASF ze środowiska lasu czy pola na teren gospodarstwa. Tym bardziej konieczne jest stosowanie wszystkich wymogów bioasekuracji.

 

Stwierdzenie podczas kontroli braku bioasekuracji w gospodarstwie skutkować będzie wydaniem decyzji o nakazie zabicia świń bez odszkodowania.

 

Na wdrożenie zasad bioasekuracji hodowcy świń mieli pięć lat (regulacja-rozporządzenie MRiRW z dn.6 maja 2015 r. Dz.U. z 2018 r. poz.290 t.j.) i dalsze tolerowanie braku zabezpieczeń nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego, oraz powoduje ogromne straty dla gospodarki narodowej.

Zostaw komentarz